W dniach 18-19 maja we Włoszech odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach wzięła udział 20-osobowa reprezentacja harcerzy z naszego miasta.

Czerwone maki na Monte Cassino…. wspomnienie bitwy

Bitwa o Monte Cassino, a w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II wojny światowej. Niemcy z trudem odpierali ataki wojsk sprzymierzonych na Wschodzie i Zachodzie Europy. We Włoszech jednak wojska alianckie toczyły walkę niemal o każdy kawałek ziemi. Żołnierze Werhmachtu silnie umocnieni w masywie Monte Cassino zagradzali drogę do Rzymu. Trzy ataki aliantów nie powiodły się. W czwartym ataku na Monte Cassino, rozpoczętym 11 maja 1944 r., wzięli udział polscy żołnierze II Korpusu pod wodzą gen. Władysława Andersa. Klasztor na Monte Cassino zajęli żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich, polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych.

 

Hołd dla 3 Dywizji Strzelców Karpackich – Wzgórze 593 Monte Calvario

20-osobowa reprezentacja żorskich harcerzy została wytypowana jako reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego do pełnienia warty honorowej podczas uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich wzniesionym na wzgórzu 593 Monte Calvario. To niezwykłe wyróżnienie dla naszych harcerzy. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele włoskich władz oraz Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. Uroczystości odbyły się 18 maja na wzgórzu 593.

 

  1. Rocznica Bitwy o Monte Cassino – uroczystości główne

Podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino w uroczystościach głównych wzięli udział Prezydent RP – Andrzej Duda wraz z małżonką, Prezydent Włoch – Sergio Matarella wraz z córką, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz córka generała Andersa – Anna Maria Anders. W czasie uroczystości harcerze Związku Harcerstwa Polskiego oraz innych organizacji skautowych działających na terenie Polski i Włoch pełniło uroczystą wartę honorową przy grobach żołnierzy poległych w czasie walk o Monte Cassino. Wartę honorową pełnili: h.o. Karolina Wawrzyczek, h.o. Jakub Warzecha, h.o. Szymon Niedziela, h.o. Jakub Malikiewicz, ćw. Filip Gądek, sam. Anna Pietraszek, sam. Wiktoria Zychowicz, sam. Magdalena Klaja, pion. Magdalena Zychowicz, odkr. Szymon Olszewski, odkr. Patryk Płaczek, druh Tadeusz Karwowski, druh Dominik Puła, druhna Sylwia Brożyna, druhna Klaudia Student, druhna Jadwiga Decner – wędrownicy Szczepu Pora na Przygodę, a na co dzień uczniowie żorskich szkół.

 

W uroczystościach wzięło udział około 2 tysięcy harcerzy i skautów różnych organizacji skautowych działających na terenie Polski i Włoch.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj