Tegoroczne Święto Ogniowe już po raz drugi obyło się w rygorze sanitarnym. Mimo ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, obchody były uroczyste i niosące nadzieję. Ich głównym punktem była msza święta w kościele pw. św. Filipa i Jakuba poprowadzona przez ks. proboszcza Stanisława Gańczorza.

W kościele mogła znaleźć się jedynie niewielka liczba mieszkańców, jednak bardzo wielu żorzan włączyło się w obchody Święta Ogniowego, uczestnicząc w mszy dzięki bezpośredniej transmisji w Internecie. O odświętną atmosferę zadbali także mieszkańcy Starówki, którzy przyozdobili swoje okna i zapalili w nich symboliczne światełka. Wśród uczestników liturgii znaleźli się przedstawiciele władz miasta, na czele z Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta oraz Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta. Sztandar miejski nieśli Wiceprzewodniczący Rady Miasta: Piotr HuzarewiczKazimierz Dajka i Kamil Owczarek. Ponadto w uroczystym nabożeństwie wzięli udział: Grażyna Zdziebło – Skarbnik Miasta, Anna Szelka – Sekretarz Miasta, a także radni: Barbara FiedorZbigniew Krówka oraz Krzysztof Mentlik. Swoją obecnością uroczystą mszę uświetniła pani poseł Teresa Glenca podniosłej atmosferze sprzyjał śpiew Scholi Cantorum Sariensis pod dyrekcją Ewy Dyrdy.

W trakcie liturgii, sprawowanej w intencji Miasta Żory oraz Straży Pożarnej ks. proboszcz Stanisław Gańczorz  dziękował strażakom za ich trud i poświęcenie, a na zakończenie mszy symbolicznie pobłogosławił miasto i jego mieszkańców, stojąc przed drzwiami kościoła. Po mszy świętej uczestnicy rozeszli się do domów. Skromna procesja dziękczynna w tym roku odbyła się rano, o godzinie 5:45.

Źródło: UM Żory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj