Od kilku tygodni trwają konsultacje społeczne w sprawie „Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego”.

Jedna z nowych linii tzw. szybkiej kolei jest projektowana przez Żory (bez stacji kolejowej). Rozważane są trzy warianty przebiegu linii nr 170. Dwa prowadzą przez Baranowice i Kleszczów, w tym przez nowe osiedle domków jednorodzinnych (rejon ulicy Dworskiej i przez Soszowy – na mapach kolor pomarańczowy), drugi baranowicki wariant to część Soszów oraz rejon ulicy Zielnej i Małej (na mapach wariant niebieski). Trzeci wariant – niebieski – to zachodnia część Żor.

Mieszkańcy na specjalnej stronie mogą napisać swoje uwagi co do przebiegu projektowanej linii.

Niestety, gdy rozmawiałem wśród sąsiadów i znajomych to nikt nie wiedział o rządowych planach, wobec czego od piątku do dzisiejszego wieczora włącznie rozniosłem w oznaczonych kopertach ponad 500 listów informacyjnych w tej sprawie.

W piątek rozmawiałem w tej sprawie z posłem Krzysztofem Bosakiem (Konfederacja/Ruch Narodowy) i jednocześnie kandydatem na Prezydenta RP, który w najbliższych dniach podejmie interwencję poselską w tej sprawie.

Bardzo proszę o udostępnienie tej informacji, tak, by dotrzeć do świadomości jak największej liczby mieszkańców.

Jeśli przebieg tych projektowanych linii zostanie wpisany do lokalnych dokumentów planistycznych z planami zagospodarowania przestrzennego to doprowadzi to nie tylko do obniżenia wartości działek, ale utrudni też m.in. budowę domów w tym rejonie a gdy dojdzie do budowy tej linii przez Żory to obniży się poziom bezpieczeństwa (przejazdy kolejowe), spowoduje m.in. podwyższenie hałasu oraz może doprowadzić do wywłaszczeń i wyburzeń domów.

Poniżej wrzucam jeszcze tekst z listu informacyjnego, z uwagi na słabą jakość zdjęcia nie dla wszystkich jest on czytelny.

Szanowni Mieszkańcy Żor.
W chwili obecnej Ministerstwo Infrastruktury opracowuje dokument pn. „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego”. W dokumencie tym planuje się przebieg m.in. nowych linii kolejowych, które są bezpośrednio związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jedna z tych linii (nr 170) może przebiegać przez miasto Żory. W dokumencie projektuje się trzy możliwe warianty przebiegu linii, zaznaczone na mapie kolorem pomarańczowym i granatowym (przez dzielnice Baranowice i Kleszczów) oraz kolorem zielonym (przez zachodnią część Miasta).
Od 10 lutego do 10 marca 2020r. trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, w których mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi w przedmiotowej sprawie. Można to zrobić za pomocą Internetu, wystarczy wejść na stronę https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl i znaleźć formularz do wysyłania swoich uwag. Pod podanym linkiem są też mapy przebiegu projektowanych linii.
Projektowana linia nr 170, której warianty budowy przebiegają przez Żory ma biec od granicy z Czechami (Godów) przez Jastrzębie do CPK. W Żorach nie planuje się budowy stacji kolejowej.
W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi zachęcam do zabrania głosu w przedmiotowej sprawie. Wraz z projektowaną inwestycją ma powstać rządowa specustawa w sprawie wywłaszczeń, co oznacza, że pod tereny inwestycji mogą zostać wykupione prywatne grunty oraz wyburzone domy mieszkalne. Ponadto ewentualne powstanie projektowanej linii spowoduje konieczność budowy nowych przejazdów kolejowych w miejscu skrzyżowań z istniejącymi drogami lokalnymi co może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa a ruch pociągów będzie źródłem hałasu obniżając komfort życia mieszkańców. Żory będą tylko miastem tranzytowym (bez stacji kolejowej dla projektowanej linii), chcąc dostać się do CPK mieszkańcy prawdopodobnie będą zmuszeni jeździć do Jastrzębia lub Katowic. Inny wariant projektowanej linii 170 biegnie od Jastrzębia w stronę Chybia i dalej wykorzystując istniejącą linię w stronę Czechowic – Dziedzic przebiega przez Katowice do CPK. I ten wariant wydaje się najmniej kolidujący z interesem mieszkańców a nie każdy z trzech „żorskich” wariantów.
Niestety, mimo trwających konsultacji społecznych mieszkańcy Żor nie zostali „szeroko” poinformowani o trwającym procesie konsultacyjnym, tak jak choćby w sąsiednim Orzeszu, Ornontowicach czy pobliskim Mikołowie.

O powyższej sprawie proszę poinformować rodzinę/znajomych/sąsiadów gdyż wielu mieszkańców Żor nie zostało poinformowanych o projektowanym przebiegu linii nr 170 i trwających konsultacjach.

Autor: Adam Kurpas

1 KOMENTARZ

  1. Nie wyobrażam sobie nowych linii clk przez miasto Żory w żadnej z przedstawionych wersji chyba że po istniejącej obecnie linii kolejowej. W ogóle uważam że jest to bezsensowna inwestycja potrzebna dla garstki osób które będą raz na czas korzystać z CPK o ile jeszcze powstanie. Mieszkańcy Śląska korzystają z lotnisk w Pyrzowicach, Balicach lub Wrocławiu. Zadajcie sobie pytanie kto będzie korzystał z CPK? Tylko te osoby co będą latać poza Europę (np; do USA, Japonii ,Chin, Korei). LOT nie uruchomi linni z całym światem chyba, że za50 lat. W tej chwili lotniska stoją prawie puste (przez koronawirusa), więc budowa CPK i CLK powinna poczekać na lepsze czasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj