Nikt nie przypuszczał, że obchody 25-lecia istnienia III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Z. Herberta w Żorach odbędą się w tak fenomenalnej atmosferze i że w ogóle się odbędą! Na początku bowiem wszystko sprzysięgło się przeciwko. Uroczystości były zaplanowane już w roku ubiegłym, zgodnie z datą przypadania urodzin III LO im. Z. Herberta. Pandemia pokrzyżowała szkole jednak szyki, w ramach upamiętnienia Jubileuszu udało się tylko wydać Monografię, którą szkoła przekazała do żorskich bibliotek. W tym roku postanowiono jednak, wzorem Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zorganizować zaległe obchody. Jak twierdzą uczestnicy – Patron szkoły, Zbigniew Herbert, czuwał i jak zawsze zadbał, aby 10 września wszystko poszło znakomicie.

Urodziny szkoły rozpoczęły się oficjalną galą w Kinie „Na Starówce”, którą swoją obecnością zaszczycili Prezydent Miasta, pan Waldemar Socha, naczelnik Wydziału Edukacji, pani Bożena Dąbrowska oraz pan Dominik Krusberski, zastępca naczelnik WE. Kuratorium Oświaty reprezentowała pani wizytator Mariola Juraszek-Morawska. Obecni byli dawni i obecni nauczyciele szkoły oraz absolwenci i uczniowie. Akademia, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Lucyny Gil, poprowadziła wszystkich uczestników „w dół do źródeł historii utraconego raju dzieciństwa w kropli wody (…)”. Emocje były ogromne, było podniośle, wzruszająco  i uroczyście. Ponieważ jednak Z. Herbert miał spore poczucie humoru, to i gala III LO musiała być także radosna. Na scenie migotały lampiony, unosiły się kłęby dymu, biegali strażacy i policjanci, były magiczne sztuczki, śpiewy i tańce oraz tort, którym poczęstowani zostali wszyscy uczestnicy gali.

Częścią mniej oficjalną był Zjazd Absolwenta, który odbył się popołudniu w szkole. Przyjął on formę pikniku, podczas którego w specjalnie przygotowanych salach szkolnych spotykali się absolwenci i ich dawni nauczyciele, a na terenach wokół szkoły trwały imprezy towarzyszące – na scenie, podczas otrzęsin, bawili się uczniowie klas pierwszych, w namiotach prezentowano Monografię Szkoły, odbyły się konkursy ciast, piosenek, scena Narodowego Czytania oraz – na wielki finał – kabaretowy występ nauczycieli z gościnnym udziałem Przyjaciela Szkoły, znanego komika, pana Bartosza Gajdy.

Chyba żaden jubilat nie miał ostatnio na swoich urodzinach tylu gości, ilu miał „Herbert”. Musi coś w nim być, skoro nawet po tylu latach tak wielkie grono przyjaciół i absolwentów zjawia się na jego urodzinach. Za obecność, wsparcie działań oraz wszystkie ciepłe słowa, które do III LO im. Z. Herberta zostały w tym czasie skierowane, społeczność szkolna bardzo serdecznie dziękuje i liczy na trwanie w pamięci.

Autor: R.Tetla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj