Harcerze uczą się o Powstaniach Śląskich  

Żorscy harcerze po raz kolejny pokazali, że edukacja historyczna może być świetną zabawą! 3 maja odbyła się gra terenowa przygotowana przez Komisję Historyczną Hufca ZHP Żory, której celem było upamiętnienie III Powstania Śląskiego oraz zbieranie informacji na temat jego przebiegu na terenie miasta Żory.

„W dzisiejszych czasach niezwykle rzadko, zwłaszcza na lekcjach historii, mówi się o Powstaniach Śląskich. Tematyka ta pomijana jest na lekcjach, a jeśli już jest to pada jedynie informacja, że były. Dlatego postanowiliśmy przygotować grę, w ramach której dzieci i młodzież mogliby poprzez aktywne działanie zapoznać się z historią III Powstania Śląskiego” – mówi pwd. Jakub Warzecha, przewodniczący Komisji Historycznej Hufca Żory.  

Od samego początku tworzenie tego wydarzenia wspierało Muzeum Miejskie w Żorach. Dzięki zaangażowaniu druha Tomasza Góreckiego udało się uzyskać także wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej. Nie są to jedyne instytucje, które wspierają tę inicjatywę. Wsparcie okazała również Kraina Górnej Odry oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Gra jest również częścią zadania publicznego Cztery Śląskie Skrzydła, które jest realizowane z środków budżetu Gminy Miejskiej Żory. Realizacja działania była trudna, ponieważ w dalszym ciągu nasze województwo objęte jest obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.  Trudna, nie znaczy jednak niemożliwa. Dzięki zaangażowaniu instruktorów udało się zastosować szereg środków zapobiegawczych: każdy zastęp startował z innego miejsca, grupy mogły liczyć maksymalnie 5 osób i nie spotykały się ze sobą na trasie. Zaopatrzyliśmy każdego wolontariusza obsługującego grę w środki ochrony osobistej. Obowiązkowy był oczywiście start w maseczkach, a dodatkowo zorganizowano również mobilne punkty dezynfekcji.  

W grze wzięło udział ponad 100 osób, podzielonych na pięcioosobowe zastępy. Zadaniem każdego zastępu było pokonanie trasy zgodnie z otrzymaną mapą i wykonanie zadań specjalnych. Zadania były bardzo różnorodne – od transportu rannego, przez gotowanie wodzionki, aż po zagadki związane z wiedzą historyczną. Przygotowaliśmy również dedykowane sprawności, czyli indywidualne zadania dla każdego uczestnika gry, dzięki którym będą jeszcze dokładniej zapoznać się z tematem III Powstania ŚląskiegoKażdy uczestnik otrzymał pamiątkowy gadżet, a najlepsi uczestnicy w każdej kategorii otrzymali nagrody rzeczowe. 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj