Harcerze z Hufca Żory biją na alarm. Proszą o sprzątanie śmieci po imprezach plenerowych, szczególnie w miejscach wypoczynku i rekreacji wszystkich mieszkańców miasta. Komenda Hufca umieściła na swoim profilu informację o tym, jak wyglądają tereny wokół stawu Śmieszek. To, co zobaczyliśmy całkowicie nas zamurowało.

W zeszły poniedziałek tereny zielone wokół stawu Śmieszek zostały dokładnie wysprzątane przez pracowników MOSIR Żory. Plaża, staw, okoliczne miejsca do wypoczynku i rekreacji. Dzisiaj, po zaledwie siedmiu dniach odkąd można wychodzić z domu na spacer okolice Śmieszka są w opłakanym stanie. Opłakanym, bo patrząc na to co się dzieje, dosłownie chce się płakać (i nie chodzi nam o zdewastowany hangar, ten już opłakaliśmy w zeszły poniedziałek).

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z dzisiaj. Zebrano pełną przyczepę śmieci. Odpady po sortowaniu prezentują się zjawiskowo, warto zwrócić uwagę na gnijącego karpia oraz szumika karłowatego. Roztargniony wędkarz zostawił im do towarzystwa pojemniki z żywymi robakami, czyli mamy komplet. Śmieci, puszki po piwie i niedopałki papierosów wyrastają niczym kwiaty z lateksowych rękawiczek pod supermarketami.

Spacerując widzimy, że są osoby, które za nic mają obowiązujące przepisy. Ryzykują swoje zdrowie z pełną świadomością. Prosimy jednak z całego serca wszystkich organizatorów koronaimprez na łonie natury – sprzątajcie po sobie! To są tereny, gdzie każdy z nas z przyjemnością spaceruje. Gdzie można wyprowadzić psa. Gdzie można pobawić się z dzieckiem. Nie możemy jednak się zgodzić na zaśmiecanie, pozostawianie odpadów wszędzie gdzie popadnie – piszą harcerze.

Przyłączamy się do apelu o dbanie o środowisko naturalne. To zaledwie siedem dni od otwarcia tego terenu. Kiedy mamy zbiórki, pracę MOSIR wspierają harcerze – sprzątają raz w tygodniu, podczas zbiórek i wyjść w teren, teraz jednak jest to niemożliwe. Mi byłoby zwyczajnie wstyd, gdyby musiały po mnie sprzątać 10-letnie dzieci. – mówi Anna Buksa, komendantka hufca.

Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do apelu, prosimy o udostępnienie posta, który dzisiaj opublikowali harcerze. Możecie zrobić to tutaj.

Fot. Radosław Godek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj