W dniu dzisiejszym ruszył w Żorach bardzo ciekawy projekt „Teatr wewnętrzny” czyli cykl spotkań literacko – muzycznych o charakterze relaksacyjnym.

„Spotkania składają się z warsztatów, rozmów i gier gdzie w roli głównej występuje wyobraźnia dziecięca. Prezentowane opowieści mają pobudzić potencjał kreatywny u dzieci, pogłębić ich ciekawość świata i chęć do dzielenia się swoimi odczuciami z innymi. Tematyką opowieści będą emocje bohaterów pochodzących z różnych czasów i kultur” – tak o swoim pomyśle mówi twórczyni i koordynatorka projektu pani Jagoda Barchańska.

Projekt to cykl spotkań wokół opowieści, legend i mitów z różnych, niejednokrotnie bardzo egzotycznych i odległych, stron świata, a jego głównym przekazem są rozmowy o emocjach tych o pozytywnym przekazie i tych, z którymi możemy mieć problem. Projekt też zakłada odniesienia do natury i ekologii. Adresatami warsztatów są dzieci w wieku od 5 – 10 lat, a miejscem spotkań Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach – Strefa dzieci, która jest partnerem całego przedsięwzięcia.

„Gniewna bogini Pele władczyni wulkanów” to tytuł pierwszej opowieści. Podróż na piękne Hawaje, opowieść, piosenka, plaża, szum morza no i taniec Hula.
Hula hula hulala śpiewały dzieci do dźwięków ukulele pani Joanny Płoski, a potem przystrojone w girlandy i kwiaty tańczyły między muszlami z Martą Zbroją. Opowieść czytała Iwona Gałuza.
W trakcie rozmów dzieci szukały odpowiedzi na pytanie dlaczego bogini Pele tak bardzo gniewa się na świat i ludzi, że wyrzuca w powietrze ogromne ilości lawy wulkanicznej. Być może powodem wielkiego gniewu są wyspy śmieci dryfujące po Pacyfiku. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – olbrzymie dryfujące skupisko śmieci i plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami oraz druga podobna, znajdująca się bardziej na zachód, pomiędzy Hawajami a Japonią.
I tak piękna hawajska legenda stała się pretekstem do rozmów o złości, gniewie i o zanieczyszczeniu naszej planety ogromnymi ilościami śmieci.
Kolejne propozycje warsztatowe to miedzy innymi “Łapacz snów” i opowieści indiańskie, „Księżycowa sowa” i koncert mis kryształowych, czy „Legendy Inuickie” – opowieści z końca świata.
Projekt będzie realizowany w ciągu najbliższych tygodni. Uczestnikami projektu są dzieci z Edukacji Domowej – Escuela oraz dzieci z Punktu przedszkolnego Balonik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj