W dniu 21 listopada na terenie Żor odbyło się bardzo ważne szkolenie z zakresu gospodarowania odpadami, a w szczególności z zakresu segregowania i recyklingowania żorskich odpadów.

Gościem i jednocześnie gospodarzem spotkania organizowanego w ramach projektu „Recykling pod lupą” był Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach, Pan Zbigniew Matyjas.
Pan Prezes przygotował i przedstawił prezentację na temat „Wyzwania Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach w dobie recyklingu”.
Uczestnikami szkolenia byli ekoliderzy zgrupowani wokół projektu oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Żory Pani Anna Buchta Naczelniczka Wydziału Inżynierii Środowiska oraz Pani Joanna Leśniak Zespół Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Szkolenie miało charakter hybrydowy (stacjonarny i online), dzięki czemu mogła w nim wziąć udział spora grupa uczestników. Możliwe to było dzięki uprzejmości Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach, który na spotkanie zaprosił uczestników do nowoczesnej sali konferencyjnej spełniającej wszystkie standardy sanitarne oraz wyposażonej w potrzebne urządzenia multimedialne.
Pani Elżbieta Madejska ze Szkoły językowej ENGLISH HOUSE zorganizowała pomoc w kwestiach technicznych pozwalających na prowadzenie konferencji online.
W trakcie konferencji został szeroko omówiony obrót produktami w recyklingu. Pierwszym etapem obrotu jest  pozyskanie surowców naturalnych – jest to nasza ingerencja w przyrodę. Ważnym elementem tej integracji powinna być świadomość, że produktu naturalne pozyskane z przyrody tracimy raz na zawsze. Warto zatem robić to z wyczuciem i poszanowaniem środowiska. W kolejnym etapie obrotu produktami pozyskane surowce przetwarzamy w procesach projektowania, tworzenia, dystrybucji produktów. Tym samym doprowadzamy do powstania licznych odpadów w postaci plastiku, szkła, metalu i papieru. Na tym etapie pojawia się jeden z ważniejszych elementów procesu – decyzje konsumentów, gdzie i jak będzie kierowany strumień odpadów.
W domach konsumentów  powstają decyzje o zakupie poszczególnych produktów, sposobie i czasie ich użytkowania i tu rozpoczyna się etap segregacji odpadów lub jej brak.
Kolejnymi etapami obrotu odpadami w procesie recyklingu jest moment odbioru przez firmy zajmujące się recyklingiem oraz sam recykling. Dzięki dobrze przeprowadzonej segregacji odpadów przez mieszkańców miasta proces odbioru i recyklingu jest zdecydowanie sprawniejszy i łatwiejszy.
Niestety nie wszystkie odpady możemy poddać recyklingowi i w konsekwencji trafiają one na wysypiska. Naszym zadaniem jest (również na poziomie gospodarstwa domowego) doprowadzenie do sytuacji jak najmniejszego emitowania odpadów do środowiska, a jak największego ich ponownego wykorzystania.
Bardzo ważną informacją dla przeciętnego gospodarstwa domowego jest świadomość gdzie trafiają wysegregowane odpady. Papier trafia do papierni gdzie zostaje przetworzony na kolejne materiały do użytku – torby, opakowania, kartony. Papier ma określoną liczbę przetworzeń i finalnie trafia na wysypisko, jest jednak biodegradowalny i to najbardziej pocieszająca wiadomość. Wysegregowane szkło trafia do hut szkła i przetwarzane jest na nowe opakowania szklane (szkło możemy nieskończenie wiele razy przetwarzać). Tworzywa sztuczne czyli plastik poddawany jest procesom recyklingowym w firmach recyklingowych i wytwarzamy z niego kolejne produkty np. znane wszystkim polary. Metale trafiają do hut metalu, a pozostałe śmieci trafiają na składowisko. Już dzisiaj w mieście obserwujemy, że na składowiska trafia zdecydowanie mniej odpadów niż w poprzednich latach. Mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady na poziomie gospodarstw domowych zarówno w dzielnicach domów jednorodzinnych jak i na osiedlach wielorodzinnych. Bardzo optymistycznym zjawiskiem jest wzrastająca świadomość mieszkańców bloków, gdzie pozostajemy bardziej anonimowi i łatwiej jest bagatelizować segregowanie.
W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się również z linią technologiczną do odzysku odpadów, z nowoczesnymi liniami technologicznymi RIPOK rozdzielającymi odpady w całkowicie zautomatyzowany sposób.
Omówione zostały też bardzo szczegółowo wszystkie materiały, które podlegają recyklingowi – plastik, metal, szkło oraz papier. Omówiono rodzaje pojemników na odpady recyklingowalne z podziałem na te osiedlowe, pojawiające się w instytucjach miejskich jak i w gospodarstwach domowych. Rozmawiano również o tym czego nie należy do pojemników wrzucać, gdzie oddawać śmieci wielkogabarytowe albo np. styropian.
Wg zaprezentowanych na spotkaniu statystyk tylko 66% społeczeństwa polskiego segreguje odpady, a tylko 58% widzi w segregacji sens. 34% Polaków wrzuca surowce wtórne do pojemników z odpadami zmieszanymi, a 68% przyznaje, że do kosza z odpadami zmieszanymi wrzuca odpady, które mogą być poddane recyklingowi.
Dane te nie napawają optymizmem i pokazują jak ważne są wszystkie działania edukacyjne w zakresie segregacji odpadów.
Na zakończenie cytat wypowiedzi jednej z uczestniczek spotkania – ” Chęć szuka sposobu – niechęć szuka powodu! Jeśli jest wiedza (edukacja) i nam zależy możemy dużo tych problemów umniejszyć. Tylko potrzebna jest powszechna mobilizacja.”
Szkolenie zostało Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj