W pewne wrześniowe popołudnie, kiedy dzieci biegały bawiąc się w ogrodzie, jedna mama zapytała drugą:

— Jaką swoją pasję, albo talent, odkryłaś w podstawówce? Po dłuższej chwili namysłu, nie padła jednak żadna odpowiedź. Mimo, że obie kobiety były osobami o szerokich zainteresowaniach i chodziły do szkoły w czasach, gdy na odkrywanie talentów czy pasji było aż osiem lat.

— No dobra, to może inaczej — podjęła pierwsza mama — a co dobrego pamiętasz ze szkoły? Tu już na szczęście było łatwiej i druga mama zaczęła wymieniać:

— Miałam naprawdę fajną ekipę w klasie. Świetnie jeździło się razem na wycieczki, zwłaszcza, gdy w piątej klasie zmieniła się wychowawczyni. Miała ogromną wiedzę o przyrodzie i potrafiła super ciekawie opowiadać, gdy jeździliśmy różne miejsca. Była tak fajna, że pół klasy, bez mrugnięcia okiem, siedziało po godzinach w szkole, przygotowując się do konkursu ekologicznego.

Od takich i podobnych pytań, w niewielkiej grupie rodziców, zaczęły się rozmowy na temat szkoły. Mówili o swoich doświadczeniach, tym co chcieli by zmienić, o jakiej edukacji marzyliby dla własnych dzieci. W taki sposób narodził się pomysł, by stworzyć miejsce gdzie nauka będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Miejsce, w którym relacje między dziećmi, rodzicami i nauczycielami będą pełne szacunku, empatii i zrozumienia. Zamarzyła się im szkoła bez szkoły – bez dzwonków, sztywnych lekcji, ocen i sterty zadań domowych. Szkoła, w której wszyscy poczują swoją sprawczość i odpowiedzialność za zdobywanie wiedzy i odkrywanie talentów. Zamarzyli o szkole, która pozwala się dzieciom zakorzenić w sobie i w świecie, tak jak drzewa ukorzeniają się w lesie, by razem wzrastać.

Z marzeń narodziły się plany, a z planów cele i tak powstała Pracownia Wolnej Edukacji ESCUELA. Pozwala ona realizować obowiązek szkolny poza murami szkoły, a jednocześnie nie odcina dziecka od grupy rówieśniczej. Dzieci formalnie pozostają w edukacji domowej, jednak codziennie spotykają się w siedzibie Escueli na Wodzisławskiej 300 w Żorach, aby wspólnie z edukatorkami zdobywać wiedzę i odkrywać świat.

Taka forma edukacji, poza szkołą systemową, często rodzi wiele obaw. Najczęściej niepokój dotyczy tego, czy dziecko będzie miało odpowiednią opiekę, a także czy zdobędzie odpowiednią ilość wiedzy, potrzebnej na dalszych szczeblach edukacji.

Twórczynie Escueli także nie były wolne od tych obaw. Dlatego z początkiem 2021 roku postanowiły założyć fundację, co znacznie podniosło standard pracy i opieki w Escueli. Dzięki temu także stało się możliwe pozyskiwanie środków na doposażenie pracowni, szkolenie edukatorów pracujących z dziećmi, a także realizowanie projektów edukacyjnych, rozwojowych i ekologicznych dla lokalnej społeczności. Fundacja została założona w ramach współpracy z Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych i programu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Zarząd w składzie Anita Czerner-Lebedew, Manuela Prekiel i Agnieszka Zapart  zaprasza do Escuelowej społeczności rodziców, którzy są zainteresowani alternatywnymi formami edukacji dla swoich dzieci i chcieliby wysłać swoje dzieci do szkoły bez szkoły.

Autor: Agnieszka Zapart

Rekrutacja kontakt: Anita Czerner -Lebedew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj